K dnešnímu dni existuje několik gridů, které běží v produkčním prostředí. Tato stránka obsahuje odkazy a některé informace o těchto produkčních gridech.
EGEE (Enabling Grids for E-sciencE)
EGEE je někdy přezdívána jako Panevropská gridová platforma, jež je financována Evropskou unií pro vybudování výpočetní kapacity pro vědecké a akademické účely. Sdružuje cca 200 institucí z více než 39-ti zemí. Aktuální stav je nyní:
EGEE používá middleware s názvem gLite. Pracuje se zobecněným pohledem na výpočetní prostředky (CE, Computing Element) a úložné kapacity (SE, Storage Element) a poskytuje nástroje pro efektivní práci s nimi. Pro správu úloh je k dispozici plánovač, jehož úkolem je vybrat nejvhodnější CE na základě specifikace, kterou uživatel popisuje úlohu (součástí specifikace jsou zejména nároky na počet procesorů, „vzdálenost“ k datovým souborům pro velké objemy dat, popis vstupních dat). Plánovač je zodpovědný za spuštění úlohy a její další sledování až do předání výsledků uživateli. Úlohy jsou po celou dobu monitorovány službou a uživatelé mají detailní přehled o jejich aktuálním stavu. Součástí gLite jsou také distribuované informační služby, které zajišťují přenos a poskytování informací o stavu celého gridového prostředí.
gLite využívá softwarové balíky dostupné od jiných gridů jako např. Condor (správa úloh) od OSG, Globus (OSG) aj.
LCG (LHC Computing Grid)
LCG projekt je určen pro distribuci a analýzu dat nabraných na Large Hadron Collideru (LHC) v CERNu. Vztah mezi LCG a EGEE je velmi těsně spjat, řada tzv. sites (výpočetních uzlů) v LCG je i součástí EGEE.
Prostředí tohoto datového gridu musí být schopné pojmout a analyzovat 15PB dat produkovaných ročně z LHC urychlovače.
OSG (Open Science Grid)
OSG je grid budovaný v USA a financovaný americkou vládou (konkrétně Ministerstvem pro Energii). OSG rozlišuje 2 typy gridu uvnitř své infrastruktury:
Integrační grid je separátní instance, která se používá pro testování aplikací a služeb v heterogenním prostředí před jejich nasazením do produkčního prostředí. OSG architektura obsahuje následující komponenty:
Založen na VDT (Virtual data toolkit). Součástí toho toolkitu je software Condor (správa úloh) a Globus toolkit (základní kámen všech gridů).
Založen na SRM (Storage Resource Manager), což je protokol určený pro komunikaci a sdílení informací mezi jednotlivými datovými sklady uvnitř gridu
komponenta pro sledování a vykazování použití jednotlivých gridových zdrojů
komponenta pro výběr zdrojů uvnitř Gridu. Odkaz je zde.
Národní gridy
Existuje bezpočet gridových projektů některých zemí, uvedeme jen výčet několika z nich: