Cíl:
Cílem tohoto projektu je vytvořit systém, který výrazně zjednoduší konfigurování rozsáhlých informačních systémů, ale i malých jednoduchých aplikací. Původně vznikl jako snaha vytvořit jednotné konfigurační prostředí pro linuxové distribuce. Později se ukázala možnost mnohem širšího využití i na jiných platformách jako třeba mainframe. Někdy se uvádí, že až 80% problémů v IT je způsobeno špatnými konfiguracemi. Je překvapivé, že se doposud málokdo zabýval systematizací procesu konfigurování. Freeconf se o toto pokouší.
Stručný popis:
Freeconf je stavěn zejména pro konfigurování systémů využívající textové konfigurační soubory. Vývojář, ale třeba i uživatel, podle dostupné dokumentace vytvoří popis konfiguračního formátu. Ten obsahuje jednotlivá konfigurační klíčová slova, vztahy mezi nimi a případně i hierarchické uspořádání. Pro tento účel existuje i jednoduchá aplikace, která má tento krok zjednodušit. Výsledný popis pak zpracuje knihovna libfreeconf a spolu s vhodným klientským programem vytvoří grafické rozhraní. Uživatel pak může provést potřebné nastavení. Systém Freeconf si vytvořenou konfiguraci uloží a zároveň vygeneruje konfigurační soubor čitelný konfigurovanou aplikací. Ten uloží na vhodné místo v systému.
Co už systém umí?
Co se plánuje?
Freeconf je bezesporu ojedinělý přístup ke konfigurování. Nejde o náhradu systemového registru, který využívá systém MS Windows!!!. Existují podobné nástroje, ale zaměření Freeconfu je mnohem širší a obecnější. Jiné projekty se buď zaměřují jen na konfiguraci jednoho nebo úzké skupiny programů nebo jsou naopak obecné, ale příliš akademické a nedají se použít na reálné problémy. V případě úspěšné implementace některého z výše uvedených bodů by mohlo jít o velmi úspešný systém.
Informace pro zájemce:
Systém je vyvíjen v jazyce Python pro rychlejší vývoj. Bohatě pokryje bakalářskou práci, výzkumný úkol i diplomovou práci. Ve spolupráci s katedrou kybernetiky na FEL ČVUT umožňuje katedra matematiky FJFI ČVUT zabývat se tímto tématem i v rámci doktorského studia. Toto téma je také dobrou motivací pro studium logiky a umělé inteligence.
Kdo už na tomto tématu pracoval?